);
 • 58 içerik
 • 7 kategori
 • 8 yorum
 • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

kredi notu öğrenme
 • oguzsurucu

 • 29

 • 1 hafta önce

 • 0

 • 1

Kredi notu öğrenme


Banka müşterileri açısından son derece önemli olan kredi notu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sitemiz üzerinde bulabilirsiniz. Kredi notu öğrenme hakkında aklınıza takılan bütün detayları sizler için bir araya getirdik.

Kredi Notu öğrenme Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen ve bugüne kadar bankalar ile yapmış olduğunuz işlemlerin kayıt altında tutulduğu bir not ortalaması olarak denebilir. Yani bankalar ile bugüne kadar ne kadar işlem yapmışsanız ve bu işlemlerde borçlarınıza ne kadar sağdık kalmışsanız kredi notunuzun o kadar yüksek olacağını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Bugüne kadar yapılan işlemlerinizden aldığınız puanlar ile bugünden sonra yapacağınız işlemlerde de kredi notunuz ile ilgili bankalar sizin hakkınızda bilgi sahibi olmaktadır. Bu yüzden kredi notunuzu her zaman yüksek tutmak için belirttiğimiz yöntemleri sizlerde uygulayabilirsiniz.

kredi notu

Kredi notu hesaplaması yapılırken bankaların dikkat ettiği detaylar

Bankaların müşterilerinin kredi notlarını oluşturdukları zaman dikkat ettiği birçok önemli unsur bulunmaktadır. Bu detayların oranları ve hangileri olduğu konusunda sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Güncel kredi borçlarınızı aksatmadan ödeyin

Bankacılık işlemlerinde bankaların müşterilerinin kredi notlarını etkileyen unsurlar arasında ilk sırada yer alan unsurun müşterilerin bankalara olan güncel kredi borçları ilk sırada gelmektedir. Yani bankalara olan kredi borcunuz ve bu kredileri gününde ödemeniz sizlerin daha kısa süre içerisinde kredi notunuzun yükselmesini sağlayacak olan unsurlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden de bu detaya dikkat ederek bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerin ödemesini gününde yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Gününde yapılan ödemelerin kredi sicil notuna 100 üzerinden etkisini bankalar %35 olarak açıklamaktadır. Bu da son derece yüksek bir rakama denk geldiğinden dolayı bu detaya mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi ödemeleri

Kredi ödemelerinizi yapmak bazen müşterilerin unuttuğu konular arasında yer almaktadır. Bu yüzden de ödenmesi unutulan kredi borçlarının kredi sicil notunu etkileme konusunda son derece etkili olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak sizlerin bu konuda herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmaması için kredi ödemelerinizi yapmak için kullanmakta olduğunuz bankaya otomatik ödeme talimatı veriniz. Bu durumda bankaların sizin adınıza günü gelmiş kredi borçlarını kısa süre içerisinde ödemesini sağlayabilirsiniz. Hatta bunun yanı sıra otomatik ödeme talimatınızı günü gelmeden de elinizde bulunan kredi parasını günü gelmeden önce internet bankacılığı veya ATM üzerinden yatırma işlemini gerçekleştirerek kredi borcunuzu kısa süre içerisinde kapatma şansını yakalamış olacaksınız. Kredi sicil notuna etkisi konusunda ise bu detayın %35 oranında olduğunu sizlere bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Yeni kredi başvurusu

Yeni çekilen krediler de bankaların kredi sicil notlarının yükseltilmesi açısından son derece önemlidir. Bankalar zaten mevcut müşterileri ile devamlı olarak ilişki içerisinde bulmayı çok fazla tercih etmektedir. Hele ki bankaların mevcut müşteriler dışında bankalarına yeni gelen müşterilerine sunduğu ayrıcalıklar da oldukça dikkat çekici olmaktadır. Bu yüzden de bankadan yeni alacağınız krediler ve kredi başvuruları da sizlerin kredi sicil notlarınızın son derece yüksek oranlarda artmasına neden olacaktır. Bu konuda yapmanız gerekenler hakkında bilgi verelim. Öncelikli olarak kredi başvurusu yapacağınız zaman bankalardan kredi notunuz hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Eğer kredi notunuz bankaların gözünde düşük ise kredi başvurusu yapmayınız. Yapacağınız başvuruların olumsuz bir şekilde sonuçlanacak olmasından dolayı kredi sicil notunuz da olumsuz etkilenecektir. Ancak kredi notu yüksek olan ve her seferinde ödemelerini sorunsuz bir şekilde yapan müşterilerin yeni kredi başvurularının olumlu sonuçlanması da kredi notunu etkileme konusunda oldukça faydalıdır. Bu oranın %11 oranında etkili olduğunu sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

kredi notu öğrenme

Kredi kullanım oranı

Kredi sicil notunun artmasında etkili olan bir diğer yöntem de bankalar ile çok sık ilişkiler içerisinde olmaktır. Bankaların kredi kullanım oranı konusunda müşterilerine çok farklı türden kredi türleri sunduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de kredi kullanımı konusunda bankalar ile devamlı olarak çalışan müşterilerin kredi notlarının artması konusunda bankaların kredi notuna etki etme oranı %10 olarak gösterilmektedir. Bu belirttiğimiz yöntemlerin kredi notu konusunda müşterilerin kredi notunu etkileyen en önemli unsurlar arasında olduğunu belirtmek istiyoruz.

Diğer etkenler

Bu belirttiğimiz detaylar dışında kredi notunun yükselmesi konusunda bankaların baktığı işlemlerin %90’nın yukarıda yer alan kriterler oluşturmaktadır. Geri kalan %9’lık kısım ise bankalar ile olan diğer detaylardan dolayı olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu konuda yapmanız gereken bankalarda devamlı paranızın bulunması ve bankaların sunmuş olduğu otomatik ödeme talimatı gibi konularda bankalardan bu konuda yardım almanız kredi sicil notunuzun yükselmesi konusunda son derece etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Kredi notu öğrenme yolları

Findeks kredi sistemi

Günümüzde bu konuda bankaların müşterilerine sunduğu çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu konuda Findeks kredi notu öğrenme sistemi üzerinden sizlerde işlemlerinizi kısa süre yapmak için, bu sisteme üye olarak buradan kredi notunuzu öğrenme fırsatını bulmuş olabilirsiniz. Ancak bu sistemin üye olma konusunda sizlerden belirli bir ücret alacağını belirtmek istiyoruz. Sisteme üye olmadan önce sizlerden istenen bilgileri sistem üzerine eksiksiz bir şekilde girme işlemini yaptıktan sonra merak ettiğiniz kredi notunuzu kısa süre içerisinde sistemden öğrenme şansını bulmuş olacaksınız.

Bankaların şubeleri

Bankaların şubeleri de müşterilerine kredi sicil notu konusunda yardımcı olan unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda ülkemizde gelişen bankacılık teknolojileri ile beraber bankaların şubeleri de müşterilerine hizmet sunmaya çalışmaktadır. Hatta bunun yanı sıra mobil bankacılık ve internet bankacılığı kullanan müşteriler artık müşterisi oldukları bankaların hesapları üzerinden bu konuda yardım alma şansını bulmaktadır. Bazı bankaların bu konuda müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmeden bu hizmeti verdiğini belirtmek istiyoruz. Ancak bazı bankaların ise kredi notu öğrenme konusunda müşterilerinden ücret talep ettiklerini açıklamak istiyoruz. Sizlerde kredi notu öğrenme istediğiniz zaman eğer herhangi bir şekilde ücret ödemeden kredi notu öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Çalışmakta olduğunuz bankanın en yakın şubesine giderek buradan kredi notunuz hakkında ücretsiz bir şekilde bilgi alma şansını yakalamış olacaksınız.

Kredi notu en az kaç olmalıdır?

Kredi sicil derecelendirme kuruluşu tarafından her müşteriye farklı notların verilmesinden dolayı, bankalarda kredi kullandırma imkanlarını sunarken müşterilerin kredi notlarını baz almaktadır. 0 ile 1900 arasında değişkenlik gösteren kredi notunun kredi çekmek için olması gereken en düşük notunun 700 üzerinde olması gerekmektedir. Ancak 700 altında kredi notu bulunan müşterilerin kredi çekim konusunda bazen sıkıntı yaşayabileceğini belirtmek istiyoruz. yine de eğer kredi notunuzun 700 puanın altında ise kredi notu düşük olan müşterilerine biraz yüksek faiz oranları ile kredi veren bankaların hangileri olduğu konusunda kısa bir araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.

700 puan üstünde olan müşterilerin kredi çekim işlemleri sırasında herhangi bir kredi çekim işlemlerinde sorun ile karşı karşıya kalmazlar. Bunu buradan siz değerli ziyaretcilerimize açıklıyoruz. İşte Kredi notu öğrenme hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevapları. Diğer sorularınız tüm cevapları için yorum ve iletişim kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Mutlaka Göz atın: Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Hangi Kredi kartı avantajlı?


  Üzgünüm, hiç etiket eklenmemiş.
oguzsurucu

Yazar: oguzsurucu

#yonetici

Yazı içi biyografik bilginiz...

58 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.