);
  • 58 içerik
  • 7 kategori
  • 8 yorum
  • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

kredi kartı faiz oranları

Kredi Kartı Faiz Oranları Nedir Nasıl Öğrenilir


Kredi kartı günümüzün en sık kullanılan bankacılık hizmetlerindendir. Bu hizmeti alan çok sayıda kişi bir ürün ya da başka bir hizmet almakta, bu harcamanın geri ödemesini de faizli şekilde bankaya parça halinde ödemektedir.  Kredi kartı faiz oranları da bu parçalı ödemenin bir parçasıdır. Yani banka size kredi kartı ile ertelemeli şekilde ödeme imkanı verirken bundan kar elde eder ve faizler de  bunun parçasıdır.  Ne kadar gecikme olursa faiz de üzerine eklenince geri ödeme miktarı artar.

Banka Seçimi Yaparken

Kredi kartı almadan önce hangi bankaya başvuru yaptığınız önem kazanan bir durumdur. Kredi kartı faiz oranları   banka özelliklerine göre değişebilir. Örneğin devlet ve yarı devlet bankalarındaki faiz oranları özel bankalara göre daha az olabilir. Her dönem bu durum geçerli olmasa da genel olarak önce yarı devlet, komple devlet bankalarına başvuru yapabilirsiniz. ilerleyen zamanlarda kredi çekerken de bu bankalar daha uygun faizlerden size kredi sunabilir. Ancak sadece faizlerin belirleyici olmadığını ve ek masraflar olduğunu da eklemek gerekmektedir.

Kredi Kartı Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir

Kredi kartı faiz oranları   genel olarak  genel ekonomik durumla, insanların hangi dönemler alım güçlerinin olduğuyla, bankaların kendi müşteri potansiyelleri gibi detaylarla ilgili bir durumdur. Örneğin bir bankanın acilen kredi kartı kotasını doldurması gerekse bu durumda düşük faizle müşteri çekmek için  avantajlar sunabilir. Eğer  kriz dönemi varsa bu zammanlar faiz oranlarında artış olabilir. Çünkü bankalar da krizden doğrudan etkilenebilir.  Ayrıca ekonomiyi etkileyen diğer sosyal siyasi kriterler de önem kazanmaktadır.  Örneğin karmaşık bir siyasi ortamda ekonomik dengelerde alt üst olur ve para değeri kayboldukça faiz oranları yükselebilir.

kredi kartı faiz oranları

Kredi Kartı Borcu Ertelememek İçin

Kredi kartı faizleri borcunuzun birikmesi ile size dezavantaj olarak yansır.  Bu nedenle olabilecek en kısa sürede borç ödemesi yapılmalıdır.  Yani borç döneminin geicktirilmemesi için  ayrı bir çaba sarf ederek zararı engelleyebilirsiniz.  Kredi kartınızda bütçe hesaplaması ile hareket etmek, ödemesi zor borçlara girmemek önemli bir detaydır.

Mutlaka göz atın: Kredi Kartı Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır


    Üzgünüm, hiç etiket eklenmemiş.
oguzsurucu

Yazar: oguzsurucu

#yonetici

Yazı içi biyografik bilginiz...

58 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.